Ordinační hodiny

Po: 9:00 - 11:00 14:00 - 18:00
Út: 9:00 - 11:00 14:00 - 18:00
St: 9:00 - 11:00 14:00 - 18:00
Čt: 9:00 - 11:00 14:00 - 18:00
Pá: 9:00 - 11:00 14:00 - 18:00
So: 10:00 - 12:00 Zavřeno
Ne: Zavřeno

Program prevence

Co je to program prevence?

V této sekci si budete moct přečíst články, které budou pojednávat o některém z témat, která Vás nejvíce zajímají. [Více]Archiv >>

Zajímavé články

Přehřátí - hyperterime

Léto je tu a s ním i spojené radosti, jako výlety, cestování, koupání a dovolené. [Více]


Zubní kámen - onemocnění dutiny ústní psů a koček

Zubní kámen - onemocnění dutiny ústní u psů a koček    Podle posledních studií 80 % psů a 70 % koček před dovršením dvou let vykazuje onemocnění zubů a dutiny ústní. [Více]


Ušní svrab u koček a psů

Co to je ušní svrab? [Více]Archiv >>

Počítadlo

Dnes:2762560
Tento měsíc:2799159
Celkem:4645421
Online:1

Přehřátí - hyperterime

Léto je tu a s ním i spojené radosti, jako výlety, cestování, koupání a dovolené. Nezapomínejme, že stejně jako pro nás je horké počasí někdy náročné, tak ale i pro naše zvířecí kamarády.

U lidí dochází při přehřátí organismu k pocení. Odpařování potu z povrchu lidského těla způsobuje účinné ochlazování. U zvířat  ale nedochází k pocení v pravém slova smyslu, ale ochlazuje se jejich organismus jinak, například zrychleným dýcháním s vyplazeným jazykem, což však není tak účinné jako pocení u lidí. Přehřátí organismu může způsobit vážné zdravotní problémy, v horším případě i smrt zvířete.
  • Jak předcházet přehřátí? Přečtěte si pár rad na léto: 

- Nikdy nenechávejte v horkých dnech svá zvířata v zaparkovaném autě (stín ani pootevřená okénka nejsou zárukou dobré cirkulace vzduchu). V uzavřeném vozidle se  během pouhých 10. - 15. minut teplota může vyšplhat až na 65°C a tato krátká doba  bohatě stačí na přehřátí a dehydrataci zvířete. 

- Zvíře musí mít k dispozici chladnou, pitnou vodu.
- Výcvik nebo dlouhé procházky směřujte na ráno, nebo na večer, kdy teplota není příliš    vysoká. Vyvarujeme se veškeré aktivní činnosti, kde je zvýšená zátěž organismu.
Například nikdy v horkém počasí nejezdíme se psem na kole.Také dobře míněné házení  balonku do vody musí být bráno s rozumem a nechat zvíře odpočinout. K přehřátí může  dojít i při zvýšené aktivitě u vody.
- Pozor na přepravky, vždy ve stínu a dobře odvětrané....
- Nikdy nenechávejte zvíře na balkoně, ani na krátkou chvíli, kde není zajištěn stín.
- I doma musí mít Váš mazlíček přísun chladné pitné vody a zajištěnou cirkulaci vzduchu    větráním.
-Pokud se musíte z nějakého důvodu pohybovat se zvířátkem na přímém slunci, polévejte  ho pravidelně vodou a nabízejte pitnou vodu.
- Mějte na paměti, že hlavně pohyb na rozpáleném chodníku, silnici může velmi bolestivě    poranit citlivé psí tlapky.
 
Přehřátí (hypertermie) je velice vážný stav, který může končit až smrtí.Proto je důležité jej včas rozpoznat. 

  • Jak poznáme přehřátí?Můžete pozorovat například tyto příznaky: 

- Vysoká teplota, malátnost, únava, překrvení sliznic (zarudlé spojivky, sytě červené  dásně), zrychlené a povrchové dýchání, zvýšená srdeční činnost, zvracení nebo průjem,  kde se může objevit i krev, křeče, někdy až poruchy vědomí...
  • Jak poskytnout první pomoc?
- Okamžitě zajistit stinné místo a přísun chladné pitné vody (ne ledové) a pozvolna  ochlazujeme např. mokrými ručníky, nebo mírným poléváním vodou... Mnohdy postačí i  zvířeti jen namočit tlapky, ale nikdy zvíře neházíme do vody celé, aby nedošlo k šokové  reakci organismu.
Zvíře po poskytnutí první pomoci dopravte co nejrychleji k veterinárnímu lékaři. Posouzení stavu a provedená vyšetření, eventuálně zahájení komplexní léčby
hypertermie může Vašemu kamarádovi zachránit život. 
Přejeme Vám hezké léto! :-) 


Obsah: © 2010 - 2017 Veterinární ambulance HB s.r.o.
Grafika & Programování & Design: © 2010 - 2017 Ondřej Doktor
Nette powered Dibi powered